L.A. Rings Atelier

Kig ind i det lille besøgscenter i Brøndgade. For 100 år tilhørte huset kunstneren L.A. Ring.

Kunstnerens fristed

I Brøndgade i den gamle bydel Sankt Jørgensbjerg ligger det lille besøgscenter for kunstneren L.A. Ring. Huset tilhørte i 1915-25 maleren Laurits Andersen Rings (1854-1933). Han var kendt som naturalistisk og realistisk maler af landskaber, mennesker og miljøer, og i nogle billeder indgik der træk af symbolisme. 

I besøgscentret fortælles både kultur- og kunsthistorie. Rings værker kan ses gennem en række film og billedfremstillinger.

Udstillinger og byvandringer

Besøgscentret har åbent i sommerhalvåret i weekender og på helligdage. Det viser ud over den faste udstilling også én særudstilling årligt. Med en folder i hånden fra stedet kan du gå en tur på Sankt Jørgensbjerg i L.A. Rings fodspor - og stå midt i de motiver, som maleren lod sig inspirere af.

Du kan også tage med på en af de guidede ture og få hele historien.

L. A. Rings hus. Foto: Karin Mejding.

En historisk perle

Ud over fortællingen om L.A. Ring er besøgscentret i Brøndgade også et eksempel på den beskedne type af boliger, som mennesker boede i for 100 år siden i bydelen Sankt Jørgensbjerg. Gennem husets atmosfære oplever man, hvordan et hus på bjerget så ud i begyndelsen af 1900-tallet.

Maleren boede med sin familie i en villa på toppen af bjerget, og det lille hus købte han for her at male interiørbilleder med lokale modeller i et autentisk almuemiljø.

Sammen med hustruen Sigrid Kähler ligger L.A. Ring begravet på Sankt Ibs Kirkegård øst for Roskilde Havn.

Fakta

L.A. Rings Atelier
Brøndgade 1
4000 Roskilde

Læs mere om L.A. Rings Atelier på L.A. Rings Venners hjemmeside.